portal osiedli, dzielnic i miast

Gdańsk Wyspa Sobieszewska - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Sprawy lokalne - Piszą o Wyspie » Forum » Spalarnia? Byle nie u nas!
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Spalarnia? Byle nie u nas!

     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
Przegląd Prasy. 
   

VIP


Dołączył: Wto Sie 16, 2005 17:29
Posty: 1697
Skąd: --

PostWysłany: Śro Paź 15, 2008 23:51    Temat postu: Spalarnia? Byle nie u nas!

Spalarnia? Byle nie u nas!

Czeka nas prawdopodobnie fala protestów mieszkańców Wiślinki, Wyspy Sobieszewskiej, Kowal, Otomina, Łężyc, być może także Nowych Szkotów, Nowego Portu i Letniewa. To te miejscowości i dzielnice Gdańska, które mogą potencjalnie znaleźć się w pobliżu sześciu wskazanych przez ekspertów miejsc lokalizacji regionalnej spalarni odpadów dla naszego województwa. Pierwszej na Pomorzu i - jak twierdzą eksperci - dającej jedyną szansę, byśmy nie utonęli w odpadach.

Już teraz wiadomo, że zaplanowane aż do połowy listopada konsultacje społeczne nie przyniosą jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, gdzie mają być spalane śmieci. Coraz częściej podnoszą się głosy - spalarnia może powstać, byle... jak najdalej od naszych domów!

Według Urzędu Marszałkowskiego, najlepszym miejscem na budowę spalarni jest teren należący do oczyszczalni Wschód - między rafinerią a Wiślinką, niedaleko Wyspy Sobieszewskiej.
- Władze zachowują się tak, jakby nikt tu nie mieszkał! - denerwuje się Kamil Krupa. - Co mają zrobić mieszkańcy nowych osiedli domów z Wiślinki i Sobieszewa, którzy inwestując pieniądze swojego życia w dom, staną się sąsiadami "małego Śląska!"?

W czwartek planowane są konsultacje w Szadółkach. Wolfgang Kamann z ul. Siostry Faustyny na Kowalach, który z podwórka widzi pobliskie wysypisko śmieci, mówi twardo: - Nie pozwolimy sobie na taką budowę! Smrodu z wysypiska mamy już do syta!

Władze odpowiadają - spalarnia, unicestwiająca nawet 200 tys. ton odpadów rocznie, tak czy tak powstanie do 2015 roku. Bo coś trzeba zrobić z zalewającą nas górą śmieci.
- Kwestię lokalizacji tak dużej inwestycji zamierza się załatwić w wyjątkowo krótkim czasie - uważa Monika Orzechowska z Niezależnej Grupy Inicjatywnej Fosfi. - Do tej pory nie nagłaśniano sprawy.
Seria spotkań z mieszkańcami Pomorza dopiero się zaczęła. Do zakładu mają trafiać odpady nie tylko z Trójmiasta, ale również z Żuław oraz m.in. z powiatu gdańskiego, Starogardu Gd., Tczewa i Kościerzyny.

****

W Wiślince o projekcie wybudowania spalarni odpadów wiedzą już prawie wszyscy. Paweł Adamczyk macha z daleka ręką i wskazując na niedalekie budynki rafinerii, a potem w kierunku hałdy fosfogipsów, mówi: - Pani popatrzy, truje nas wszystko.

Otylia Gąsior, której dom przy ul. Benzynowej znajduje się zaledwie pół kilometra od planowanego miejsca lokalizacji spalarni, o budowie dowiedziała się w niedzielę.
- Wychodząc z kościoła, usłyszałam, jak dwie panie z Wiślinki opowiadały, że prawie na pewno nam to obok postawią - wzdycha pani Otylia. - To od nich dowiedziałam się, że jakieś zebranie było.
- Mamy złe doświadczenia - dodaje Paweł Gąsior, syn pani Otylii. - Zapewnienia, że wszystko będzie ekologicznie, na miarę XXI wieku, słyszeliśmy już przy budowie oczyszczalni Wschód. A latem tak śmierdzi, że wytrzymać trudno. Trzy gospodarstwa zostały w okolicy, w trzech męczą się ludzie. Miasto powinno wykupić ziemię, jeśli chce w jednym miejscu lokalizować tego typu zakłady.

Spalarnia śmieci, zwana oficjalnie (i nieco zawile) regionalną instalacją do termicznego przekształcania energetycznej frakcji odpadów komunalnych, będzie rocznie unieszkodliwiać nawet 200 tys. ton odpadów! To prawie połowa śmieci wyprodukowanych w ciągu roku na Pomorzu. Do zakładu mają trafiać odpady z Trójmiasta, a także z Żuław oraz m.in. z powiatów gdański ziemski, Starogard Gdański, Tczew, Kościerzyna.
- Co drugi kubeł śmieci zostanie wyrzucony pod naszym nosem - mówią rozgoryczeni mieszkańcy Wiślinki.

- Instalacja, nawet doskonała, może ulec awarii - twierdzi dr Andrzej Tyszecki z Biura Ekokonsult w Gdańsku. - Zakłócenia mogą być spowodowane na przykład przerwami w dopływie elektryczności, ale też pogorszeniem jakości prądu. Aby niebezpieczne substancje zostały unieszkodliwione, musi być zapewniona odpowiednio wysoka temperatura spalania.
Według dr. Andrzeja Tyszeckiego, nie można porównywać dużej spalarni z piecem w domu, w którym spala się jeden przedmiot ze sztucznego tworzywa. Z domowych palenisk w takich przypadkach przedostają się stosunkowo niewielkie ilości dioksyn.

Monika Orzechowska z Nieformalnej Grupy Inicjatywnej Fosfi, monitorującej stan hałdy na Wiślince, także uważa, że tereny przylegające od wschodu do Gdańska zostały już wystarczająco poważnie poszkodowane ekologicznie.
- W pobliżu siebie zgrupowano rafinerię, zakład produkujący fosfogipsy i oczyszczalnię Wschód - mówi Orzechowska. - Jeśli jeszcze do tego dodamy spalarnię odpadów dla całego województwa, może być przekroczony punkt krytyczny. Nie ma przecież zupełnie bezpiecznej spalarni, nieemitującej w ogóle dioksyn do atmosfery. Do tego trzeba jeszcze dodać niebezpieczeństwo związane z transportem odpadów - zwiększony ruch samochodowy, emisję spalin, tłok na trasie do Elbląga i Warszawy. Nie wiadomo, co dalej będzie się działo z popiołem i żużlem - gdzie ostatecznie ma być składowany? I na koniec - nie wiemy także, czy odpady przed spaleniem będą jakoś przykryte i zabezpieczone. W takich miejscach aż roi się od gryzoni i ptactwa, roznoszących resztki.

Na drugim końcu Gdańska, przy obwodnicy, wytypowano kolejne miejsce na lokalizację spalarni. Eksperci uznali, że nadaje się do tego rejon Zakładu Utylizacyjnego, ewentualnie działka należąca do GPEC w Gdańsku Szadółkach.

Z okien bloku w Kowalach, zamieszkanego m.in. przez Huberta Reclafa, widać górę śmieci na wysypisku. - O projekcie dowiedziałem się z gazety - pan Hubert bierze na ręce wnuczkę Aurelię i ostentacyjnie odwraca się plecami od wysypiska. - Jestem na nie. Powinni najpierw spytać mieszkańców, a oni już powiedzą, co o tym myślą. Pod warunkiem że będą wiedzieć o konsultacjach.

Pierwsze konsultacje odbyły się w ubiegłym tygodniu w Gdańsku. - Władze miasta organizują konsultacje społeczne, ale nie dbają o informację o nich - twierdzi pan Kamil z Wyspy Sobieszewskiej. - Poza tym nie każdy ma czas przyjść na konsultacje (oczywiście o ile w jakiś sposób się o nich dowie!) o godzinie 13 w czwartek! Czy to specjalnie ustalana jest taka pora?

Monika Orzechowska z Fosfi też zarzuca władzom, że zbyt późno rozpoczęto społeczną dyskusję na temat lokalizacji spalarni. - Kwestię lokalizacji tak dużej inwestycji zamierza się załatwić w wyjątkowo krótkim czasie, a to jest szczególnie podejrzane - uważa Orzechowska. - Do tej pory nie nagłaśniano sprawy. Brak wiedzy oznacza brak protestów, brak protestów prowadzi do szybkiego i łatwego zbudowania spalarni.

Jednak seria spotkań z mieszkańcami Pomorza dopiero się zaczęła (patrz obok). - Dodatkowo zostaną zorganizowane konsultacje dla młodzieży z Trójmiasta - mówi Wanda Stankiewicz, dyrektor Towarzystwa Organizacji i Kierownictwa w Gdańsku. - Odbędą się one 17 listopada bieżącego roku w Gdańsku, przy ulicy Grunwaldzkiej 8.

Dotychczas w Polsce funkcjonuje jedna duża spalarnia odpadów komunalnych. Zlokalizowano ją w Warszawie. O zbudowanie takiego zakładu stara się też Kraków. Na Zachodzie Europy ten sposób pozbywania się komunalnych odpadów jest coraz powszechniej stosowany. W Wiedniu spalarnia działa w środku miasta.

Czekają na Ciebie na konsultacjach
16 października w Zakładzie Utylizacyjnym w Szadółkach, w godz. 16-18 - dla Gdańska i gminy Kolbudy.
28 października - Urząd Miejski w Tczewie, w godz. 13-15 - dla Tczewa, Gniewu, Pelplina, gm. Morzeszczyn, Subkowy, Cedry Wielkie, Suchy Dąb, Pszczółki, Trąbki Wielkie, Malbork, Nowy Staw, Lichnowy, Miłoradz, Stare Pole, Krynica Morska, Nowy Dwór Gd., Ostaszewo, Stegna, Sztutowo.
6 listopada - Gdynia, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w godz. 13-15 - dla Gdyni, Kosakowa, Redy, Rumi, Sopotu, Wejherowa.
13 listopada - w Starogardzie Gd., w Urzędzie Miejskim, w godz. 13-15 - dla mieszkańców miast i gmin: Starogard Gd., Czarna Woda, Skórcz, Skarszewy, Bobowo, Kaliska, Lubichowo, Osieczna, Osiek, Smętowo Graniczne, Zblewo, Czersk, Kościerzyna, Karsin, Liniewo, Nowa Karczma, Stara Kiszewa.

Źródło: POLSKA Dziennik Bałtycki 2008-10-15
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 1
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2019   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama